محصولات جدید

شادفا » تکنولوژی » از سیر تا پیاز خودروی لیفان x60

از سیر تا پیاز خودروی لیفان x60

تکنولوژی | ۱۶ شهریور۱۳۹۷ | ۵۹ بازدید | نظرات

لیفان x60 یک خودروی چینی به شمار می‌رود که اکنون مدتی است در بازار خودروی ایران عرضه شده است. خودروی لیفان x60 به عنوان یک خودروی کراس اور کامپکت شناخته می‌شود که توانسته است در بازار ایران حضور موفق و فروش مناسبی را تجربه کند. فروشی که با توجه به محبوبیت محصولات کراس اور و قیمت این خودرو چندان عجیب به نظر نمی‌رسد.لیفان x60 یک خودروی چینی به شمار می‌رود که اکنون مدتی است در بازار خودروی ایران عرضه شده است. خودروی لیفان x60 به عنوان یک خودروی کراس اور کامپکت شناخته می‌شود که توانسته است در بازار ایران حضور موفق و فروش مناسبی را تجربه کند. فروشی که با توجه به محبوبیت محصولات کراس اور و قیمت این خودرو چندان عجیب به نظر نمی‌رسد.

اکنون مدتی است که تنها مدل اتوماتیک خودروی لیفان x60 در بازار یافت می‌شود و از همین رو اطلاعات چندانی از قیمت نسخه‌ی صفر کیلومتر مدل دستی این خودرو در دست نیست. در لحظه‌ی تهیه این مطلب مدل اتوماتیک و کار نکرده‌ی خودروی لیفان x60 با متوسط قیمتی در حدود ۱۰۸ میلیون تومان در بازار آزاد معامله می‌شود.
در زمانی نه چندان دور بسیاری از خودروهای کراس اور چینی نظیر لیفان x60 و سایر همتایان هم رده‌ی این خودرو محصولاتی زیر صد میلیون تومانی به شمار می‌رفتند. به عنوان مثال همین خودروی لیفان x60 تا اواخر ماه خرداد امسال با متوسط قیمتی در حدود ۷۶ میلیون تومان در بازار آزاد معامله می‌شد. اما جهش‌های شدید قیمتی اخیر موجب شده است تا اکثریت قریب به اتفاق خودروهای کراس اور چینی به محصولاتی بالای صد میلیون تومان تبدیل شوند.  با این اوصاف هنوز هم خودروی لیفان x60 نسبت به بسیاری از رقیبان هم رده‌ی خود محصول ارزان‌ قیمت‌تری محسوب می‌شود. بنابراین اگر قدرت نه چندان زیاد این خودرو و امکانات و آپشن‌های متوسط آن برایتان از اهمیت بالایی برخوردار نیست می‌توانید به سراغ لیفان x60 بروید.

image از سیر تا پیاز خودروی لیفان x60

یکی از خودروهای پر طرفدار چینی در ایران لیفان x60 است این خودرو بیش از سه سال است که در ایران عرضه می شود.  اکنون مدتی است که شرکت کرمان خودرو وظیفه‌ی عرضه کردن خودروی لیفان x60 را در بازار ایران بر عهده دارد. محصولی که از نظر تیپ یا مدل تنوع چندانی ندارد و تنها در قالب یک مدل در کشورهای در حال توسعه عرضه شده است. در ابتدای کار خودروی لیفان x60 در قالب نسخه‌ی مبتنی بر جعبه دنده‌ی دستی در اختیار مشتریان ایرانی قرار گرفته بود. اما اندکی پس از آن نسخه‌ی مبتنی بر جعبه دنده‌ی اتوماتیک این خودرو نیز در اختیار خودرو دوستان ایرانی قرار گرفت. این دو نسخه از برخی جهات با یکدیگر متفاوت هستند که در ادامه‌ی متن پیش رو به آنها اشاره خواهیم نمود.

 

image از سیر تا پیاز خودروی لیفان x60

خودروی لیفان x60 به یک موتور بنزینی ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ مجهز است. اگرچه گنجایش موتور به کار رفته در هر دو مدل دستی و دنده‌ای این خودرو ۱۷۹۴ سی‌سی است اما مدل دستی این خودرو حداکثر توان خروجی بیشتری را به نمایش می‌گذارد. حداکثر توان تولید شده توسط موتوری که در مدل دستی لیفان x60 به کار رفته رقمی معادل ۱۳۱ اسب بخار با احتساب ۶۰۰۰ دور دردقیقه است. حال آن که حداکثر توان خروجی مدل اتوماتیک این خودرو رقمی برابر با ۱۲۶ اسب بخار برآورد می‌شود. حداکثر گشتاور تولید شده توسط موتور این خودرو نیز چه در نسخه‌ی دستی و چه در نسخه‌ی اتوماتیک آن رقمی معادل ۱۶۸ نیوتن‌متر با احتساب ۴۲۰۰ دور در دقیقه ارزیابی می‌‌شود.با این حساب توان خروجی لیفان x60 به عنوان یک خودروی کراس اور چندان مناسب جلوه نمی‌کند. در واقع اگر قصد راندن همیشگی این خودرو را در مسیرهای ناهموار دارید باید در انتخاب خود تجدید نظر کنید. چرا که لیفان x60 بیشتر برای پیمودن مسیرهای مسطح و کم چالش طراحی شده است و توفیق چندانی در تسخیر مسیرهای کوهستانی و پر شیب ندارد.مدل دستی این خودرو به جعبه دنده‌ی دستی پنج سرعته مجهز بوده و نوع جعبه دنده در مدل اتوماتیک آن نیز از نوع خودکار CVT است. مسلما پیمودن مسیرهای پر چالش به کمک مدل دستی این خودرو کار کم زحمت‌تری خواهد بود. چرا که مدل دستی این محصول علاوه بر واگذاری ابتکار عمل بیشتر در هنگام تعویض دنده به راننده از توان خروجی بیشتری هم نسبت به مدل اتوماتیک این خودرو برخوردار است.

image از سیر تا پیاز خودروی لیفان x60

به هر حال مدت زمانی در حدود ۱۳.۵ ثانیه لازم است تا خودروی لیفان x60 بتواند از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت دست یابد. حداکثر سرعت قابل دست‌یابی توسط این خودرو نیز رقمی در حدود ۱۷۰ کیلومتر در ساعت برآورد می‌شود.موتور خودروی لیفان x60 از تکنولوژی VVT-i استفاده می‌کند که مبتنی بر سیستم زمان بندی متغیر بوده و میل سوپاپ دوگانه‌ی DOHC نیز آن را همراهی می‌کند. بنابر ادعای سازندگان این خودرو وجود سیستم مذکور موجب می‌شود تا توان این خودرو در حدود ۸ درصد نسبت به موتورهای عادی افزایش یابد و میزان مصرف سوخت آن نیز چیزی در حدود ۵ درصد نسبت به موتورهای معمولی کمتر شود.با این حال نمی‌توان خودروی لیفان x60 را یک خودروی کم مصرف لقب داد. چرا که میزان متوسط مصرف سوخت این خودرو در حالت چرخه‌ی ترکیبی رقمی معادل ۸.۲ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت خواهد بود.سیستم تعلیق این خودرو نیز در بخش جلوی آن مبتنی بر فنر حلقوی با ستون مک فرسون بوده و در بخش عقب نیز به صورت تیرچه‌ی یک تکه محور عقب با فنر حلقوی طراحی شده است. نرمی این سیستم موجب می‌شود که سرنشینان خودروی لیفان x60 سختی چندانی را در مسیرهای پر دست انداز تحمل نکنند. با این حال به دلیل آن که این خودرو از سیستم های کمکی اندکی در بخش ثبات و پایداری خود بهره می‌برد، نباید روی قدرت مانور آن حساب چندانی باز کرد. سایر مشخصات فنی این خودرو را نیز می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.
مشخصات فنی خودروی لیفان x60
طول خودرو ۴۳۲۵ میلی متر
عرض خودرو ۱۷۹۰ میلی متر
ارتفاع خودرو ۱۶۹۰ میلی متر
فاصله موجود میان دو محور خودرو ۲۶۰۰ میلی متر
وزن خالص خودرو ۱۳۵۰ کیلوگرم
تعداد سرنشینان خودرو  ۵ نفر
گنجایش موتور خودرو ۱۷۹۴ سی سی
حداکثر توان خروجی خودرو  ۱۷۹۴ سی سی
حداکثر توان خروجی خودرو ۱۲۶ اسب بخار (نسخه دستی) با احتساب ۶۰۰۰ دور در دقیقه
۱۳۱ اسب بخار (نسخه اتوماتیک) با احتساب ۶۰۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور خودرو  ۱۶۸ نیوتن متر با احتساب ۴۲۰۰ دور در دقیقه
شتاب صفر تا صد خودرو    ۱۳.۵ ثانیه
حداکثر سرعت قابل دست‌یابی خودرو ۱۷۰ کیلومتر در ساعت
نوع جعبه دنده اتوماتیک مجهز به سیستم انتقال قدرت متغیر پیوسته CVT
دستی ۵ سرعته
نوع سیستم فرمان چرخ دنده شانه‌ای یا Rack and Pinion همراه با کمک هیدرولیکی
نوع سیستم تعلیق بخش جلو فنر حلقوی با ستون مک فرسون
نوع سیستم تعلیق بخش عقب تیرچه یک تکه محور عقب و فنر حلقوی
گنجایش مخزن سوخت  ۵۵ لیتر
استاندارد آلایندگی خودرو  یورو ۴
میزان مصرف سوخت در حالت سیکل ترکیبی ۸.۲ لیتر
اندازه و نوع چرخ‌های خودرو رادیال ۱۶ – ۲۱۵/۶۵

image از سیر تا پیاز خودروی لیفان x60

همان گونه که به آن اشاره شد خودروی لیفان x60 در قالب دو نسخه‌ی دستی و اتوماتیک در ایران یافت می‌شود. در ادامه‌ی این مطلب می‌توانید امکانات و قابلیت‌های مربوط به هر کدام از این دو مدل را به صورت خلاصه و فهرست‌وار مشاهده کنید.

امکانات و قابلیت‌های موجود در نسخه‌ی دستی خودروی لیفان x60 عبارتند از:

مجهز به سیستم کولر و تهویه مطبوع
برخورداری از آینه‌های جانبی برقی
وجود دو کیسه هوای ایمنی برای راننده و سرنشین صندلی جلو
بهره‌مندی از سیستم ترمز ضد قفل ABS چهار کاناله و سیستم کمکی EBD
مجهز به سنسور دنده عقب
برخورداری از قفل ایمنی کودک
وجود چراغ ترمز سوم
برخورداری شیشه عقب خودرو از قابلیت گرم‌کن
مجهز به سان روف دو حالته برقی با شیشه‌ی چاپ سیلک که مانع از تابش مستقیم نور خورشید است
وجود شیشه بالابر برقی
برخورداری از برف پاک کن عقب
بهره‌مندی از چراغ مه شکن در بخش جلو و عقب
امکان باز کردن در صندوق عقب و مخزن سوخت خودرو از داخل آن
مجهز به قفل مرکزی و سیستم هشدار دهنده‌ی باز بودن در خودرو
برخورداری از سیستم ضد سرقت
بهره‌مندی از فرمان هیدرولیکی تلسکوپی قابل تنظیم
برخورداری از سیستم تنظیم چراغ‌ها
وجود پرده برای شیشه‌ی عقب
بهره‌مندی خودرو از یک سیستم صوتی که از وجود ۶ بلندگو بهره می‌برد و به امکان پخش سی دی مجهز است

image از سیر تا پیاز خودروی لیفان x60

امکانات و قابلیت‌های موجود در نسخه‌ی اتوماتیک خودروی لیفان x60 عبارتند از:

برخورداری از فرمان تلسکوپی
مجهز به سیستم Power Windows
بهره‌مندی از قابلیت کنترل سیستم پخش صوتی روی غربیلک فرمان
مجهز به سیستم ترمز ضد قفل ABS و سیستم کمکی EBD
برخورداری از کولر و سیستم تهویه مطبوع
مجهز به سان روف
وجود آینه برقی
برخورداری از رینگ ۱۶ اینچ آلومینیومی
مجهز به قفل کودک
بهره‌مندی از دماسنج و امکان نشان دادن دمای محیط بیرون از خودرو
برخورداری از چراغ سوم ترمز
وجود کیسه هوای ایمنی برای راننده و سرنشین صندلی جلو
برخورداری صندوق عقب خودرو از پوشش کرکره‌ای
مجهز به سنسور دنده عقب
بهره‌مندی سقف خودرو از باربند
وجود برف پاک کن در بخش عقب خودرو
مجهز به چراغ مه شکن در بخش جلو و عقب
وجود شیشه بالابر برقی
برخورداری از خروجی پاور ۱۲ ولت در داخل کنسول
امکان باز کردن در صندوق عقب و مخزن سوخت خودرو از داخل آن
برخورداری شیشه‌ی عقب خودرو از قابلیت گرم‌کن
امکان تنظیم نور صفحه کیلومتر شمار خودرو
وجود چراغ راهنما روی آینه
بهره‌مندی از سرعت سنج دیجیتال
مجهز به قفل مرکزی و سیستم ضد سرقت
امکان تنظیم صندلی سرنشینان جلو در چهار جهت مختلف
وجود سنسور نور جهت روشن شدن اتوماتیک چراغ‌های خودرو
بهره‌مندی از صندلی چرمی
برخورداری از دوربین دنده عقب
مجهز به صندلی عقب تاشو
وجود سیستم صوتی که از قابلیت پخش دی وی دی پشتیبانی می‌کند و به شش بلندگو مجهز است
در مجموع می‌توان گفت که نسخه‌های دستی و اتوماتیک خودروی لیفان x60 از نظر برخورداری از امکانات و آپشن های مختلف تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که قابلیت‌های این خودرو در برابر برخی از رقبا چندان متنوع و پر و پیمان جلوه نمی‌کند.

البته خودروی لیفان x60 در مدل‌های جدید خود تا حدی این نقیصه را جبران کرده است. به عنوان مثال می‌توان به اضافه شدن نمایشگر لمسی هشت اینچی به فضای درون کابین مدل‌های جدید این خودرو اشاره کرد.

image از سیر تا پیاز خودروی لیفان x60

حدود سه سال قبل نسخه‌ای فیس لیفت شده از خودروی لیفان x60 به بازار عرضه شد که تغییراتی را در ظاهر این خودرو ایجاد کرده بود. به عنوان مثال خطوط افقی به کار رفته در بخش جلو پنجره‌ی نسخه‌ی قدیمی این خودرو به خطوط عمودی تبدیل شدند و تغییراتی نیز در نوع طراحی چراغ‌های این خودرو به وجود آمد.از سال گذشته نمونه‌های عرضه شده از خودروی لیفان x60 در بازار ایران نیز از ظاهر نسخه‌ی قیس لیفت شده‌ی این خودرو پیروی می‌کنند. در مجموع نوع طراحی نمای جلوی این خودرو، ظاهر آشنای خودروهای کراس اور کلاسیک را تداعی می‌کند. امری که بیش از هر چیز در نوع طراحی جلو پنجره و چراغ‌های کشیده‌ی بخش جلوی این خودرو نمود یافته است.

در نمای کناری این محصول شاهد وجود گلگیرهای برجسته و خطوط حجم دهنده‌ی کم تعداد اما مناسبی هستیم. موارد کاملا آشنایی که می توان آنها را در ظاهر یک خودروی کراس اور کلاسیک سراغ گرفت. مسلما اگر لیفان x60 یک خودروی کراس اور کامپکت نبود و در قامت یک خودروی شاسی بلند و بزرگ جثه‌ی واقعی ظاهر می‌شد این طراحی می‌توانست تاثیرگذارتر از حالت کنونی آن جلوه کند. همچنین در صورت استفاده از رینگ‌های بزرگ‌تر می‌توانستیم شاهد ظاهر عضلانی‌تر و چشم‌نوازتری در نمای کناری این خودرو باشیم.

image از سیر تا پیاز خودروی لیفان x60

طراحی نمای عقب این خودروبه خوبی بخش جلوی آن نیست. در صورت تغییر نوع طراحی چراغ‌های عقب، این نما می‌توانست تاثیرگذاری بیشتری نسبت به حال حاضر داشته باشد و از حالت ساده و کم فروغ فعلی در بیاید. با این حال نمی‌توان نمای عقب خودروی لیفان x60 را زشت یا غیر قابل تحمل توصیف کرد. در مجموع شکل و شمایل ظاهری این خودرو می‌تواند به خوبی نظر مثبت مشتریان را به خود جلب کند. هرچند که ظاهر این خودرو بیش از محصولات مدرن به خودروهای شاسی بلند کلاسیک شباهت دارد.نمای داخلی خودروی لیفان x60 نیز کم و بیش همان حالت آشنای نمای بیرون این خودرو را تداعی می‌کند و تقریبا همان چیزی است که می‌توان از یک خودروی کراس اور کلاسیک انتظار داشت. مسلما نسخه های جدید این خودرو که به نمایشگر لمسی مجهز هستند حس بهتری را به بیننده القا می‌کند. البته آفت همیشگی محصولات ارزان قیمت، به خصوص خودروهای چینی که همان کیفیت نه چندان مناسب مواد به کار رفته در طراحی داشبورد خودرو است را در خودروی لیفان x60 نیز می‌توان مشاهده کرد.

image از سیر تا پیاز خودروی لیفان x60

 


محصولات جدید

مطالب پرطرفدار

امروز سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷

محصولات جدید
محصولات جدید

نظرات